Naturalna pielęgnacja skóry dziecka. Jakich zasad się trzymać, żeby nie przesadzić? 0
Naturalna pielęgnacja skóry dziecka. Jakich zasad się trzymać, żeby nie przesadzić?

 

 

W tym tekście przeczytasz:

1. Dlaczego skóra dzieci potrzebuje specjalnego traktowania?

2. Jakie kosmetyki są odpowiednie dla pielęgnacji skóry noworodka?

3. Jak skomponować minimalistyczną kosmetyczkę dla dziecka? 

4. Jakich składników unikać w kosmetykach?

5. Czego skóra noworodka nie lubi? 

 

 

 

Zaczynamy! 

 

1. Dlaczego skóra dzieci potrzebuje specjalnego traktowania?

Naskórek nowo narodzonego dziecka różni się od skóry dorosłych. Jest cieńszy, delikatniejszy, mniej elastyczny. Zawiera mniej gruczołów potowych, dodatkowo nie potrafią one jeszcze pracować na pełnych obrotach. Dlatego łatwo niemowlaczka przegrzać i wyziębić. Prędzej spodziewałabym się umówić na randkę z Danielem Craigiem niż zobaczyć wyziębione polskie dziecko, ale przegrzewanie to u nas niestety norma. To jak będzie wyglądała skóra zależy od tego, czy dzidzia się pośpieszyła z przyjściem na świat, czy urodziła się w terminie, czy raczej dobrze jej było w brzuszku. Dopiero w okolicy 2-3 roku życia skóra dziecka nabiera takich właściwości jak skóra dorosłego człowieka. Dlatego nie wszystko, co jest dobre dla starszaków będzie takie dla młodszych dzieci.

2. Jakie kosmetyki są odpowiednie dla pielęgnacji skóry noworodka?

Wybierając kosmetyki do pielęgnacji swojego Maluszka kieruj się jedną podstawową zasadą: ma mieć dobry skład. Kiedy odkryłam, że niektóre popularne, znane od lat marki dodają do swoich preparatów szkodliwe substancje wkurzyłam się strasznie. Dzisiaj już mniej mnie bulwersują takie praktyki. Wiem, że to ja jestem odpowiedzialna za to czym częstuję skórę swoich dzieci. Dlatego postawiłam na ekologiczne kosmetyki dla dzieci, producentów dla których Społeczna Odpowiedzialność Biznesu nie jest tylko pustym hasłem.

 

Ekologiczne kosmetyki do pielęgnacji dzieci Hagi Baby (klikam sobie)

 

Według prawa każdy kosmetyk, który ma w składzie wodę musi być konserwowany. Woda daje sygnał wszelakim organizmom, że mogą się mnożyć i rozwijać. Wtedy kosmetyk bez konserwantu mógłby zacząć żyć swoim życiem. Dlatego czasem po prostu muszą znaleźć się w składzie. Ale konserwanty są różne. Niektóre uważa się za bardziej szkodliwe od innych. Najlepiej byłoby gdyby miały certyfikat Ecocert.  

 

3. Jak skomponować minimalistyczną kosmetyczkę dla dziecka? 

Moja mama pół mojego dorosłego życia naśmiewała się ze mnie, że mam dla każdego palca inny krem. I miała niestety sporo racji, moja kosmetyczka zawsze pękała w szwach. Chciałabym napisać, że to się zmieniło diametralnie i teraz mam szare mydło i jeden krem, ale kłamię tylko kiedy muszę. Mam bardzo wymagającą skórę, wiecznie suchą, podatną na podrażnienia i bez odpowiedniej pielęgnacji czułabym się okropnie. 

I takie też podejście mam do pielęgnacji dzieci. 
Na pewno mniej znaczy lepiej. Jeśli skóra Twojego dziecka jest w prawidłowym stanie nie potrzebujesz tony kosmetyków.

Aktualnie w szpitalu młoda mama słyszy, że nie zmywa się mazi płodowej od razu. Jeśli dziecko nie jest mocno zabrudzone krwią, czy smółką pierwsza kąpiel może się odbyć dopiero w domu. Później są dwie szkoły. Jedna zaleca mycie noworodka co drugi, trzeci dzień. Fani tego zalecenia twierdzą, że częstsze mycie całego ciała pozbawia dziecko naturalnej bariery ochronnej i przesusza skórę. Wiadomo, że okolice pieluszki i buzię należy przemywać każdego dnia.
Druga szkoła uczy, że noworodek się poci, ulewa, brudzi pieluszkę, więc codzienna kilkuminutowa kąpiel jest jak najbardziej wskazana. Poza tym codzienna kąpiel to rytuał, który dziecko bardzo lubi. Woda dla dziecka to normalka, pływało w niej sobie 9 miesięcy, dlatego podczas kąpieli się wycisza. Kąpiel podobno łagodzi bóle kolkowe (moje dzieci mi oszczędziły tej przyjemności, więc nie znam tego z autopsji). Dziecko ma codziennie taki sam rytm dnia i dzięki temu często zasypia spokojniej. Kto ma rację? 

Ty, Drogi Rodzicu. Zastanów się co jest dla Ciebie ważne, zobacz jak dziecko reaguje na rytm, w którym żyjecie i sam wyciągnij wnioski.

 

 Kąpiel dziecka to ważny element pielęgnacji. Wybierz ekologiczne kosmetyki.

 

Minimalistyczna kosmetyczka może zawierać:

 • Preparat do kąpieli. Bez względu na to, co wybierzesz, czy to będzie mydło, czy płyn, niech to będzie kosmetyk z dobrym składem przeznaczony do delikatnej skóry noworodka. Szampon do włosów na początku sobie odpuść.
 • Balsam/krem/masło nawilżające. Jeśli skóra Twojego dziecka nie jest przesuszona czy podrażniona nie musisz jej niczym smarować. Może się jednak zdarzyć, że Twoje dziecko będzie miało suchą skórę z popękanymi miejscami, np. na stopach, nadgarstkach, wokół szyi. Wtedy dobrze ją natłuścić i nawilżyć. Na rynku jest dużo dobrych kosmetyków, najlepsze kupisz tutaj (klikam sobie)
  Dobrze mieć także zawsze pod ręką olej ze słodkich migdałów, masło shea, lub olej kokosowy. Są to produkty, które nawilżają i pielęgnują, są bezpieczne i wielozadaniowe. Jeśli skóra Twojego Maleństwa ma kłopoty, AZS, egzemę lub inne problemy skórne potrzebuje specjalnego traktowania. Najlepiej zapytaj pediatrę czy trzeba reagować specjalistycznymi preparatami dermatologicznymi. 
 • Krem na odparzenia. Nie ma potrzeby smarowania pupy przy każdej zmianie pieluszki. Ale kiedy widzisz, że skóra staje się czerwona reaguj szybko. Nikt nie lubi, kiedy swędzi i piecze. Pamiętaj, że jeśli kosmetyk Y w 3 minuty zlikwidował odparzenie u córki szwagra Twojej ciotecznej siostry to nie znaczy, że Twoje dziecko też tak zareaguje. Każdy jest inny i ma inny organizm. Alternatywnie możesz skorzystać z babcinego sposobu, czyli ziemniaczanej mąki. 
 • Chusteczki nawilżane. Wiem, że są mamy, dla których jest to zbędny wydatek i brak ekologii. Ja przy pierwszym dziecku zużyłam ich tonę, a przy drugim prawie tylko poza domem. W domu miałam duże waciki i wodę. Ale poza nim przydają się do tej pory, nie wyobrażam sobie bez nich spaceru, czy wyjścia na zakupy. Zwłaszcza kiedy maszerujemy z jabłkami lub innymi przekąskami. Jednak nawet wybierając chusteczki czytaj skład i wybieraj takie, które są najbezpieczniejsze, czyli np. takie (klikam sobie). 

 

Rewelacyjne ekologiczne mleczko do skóry atopowej kupisz tutaj (klikam sobie)

4. Jakich składników unikać w kosmetykach dla dziecka?

Idealnie byłoby, gdyby kosmetyk w ogóle nie miał konserwantów. Jednak jak już wspominałam, jeśli w składzie kosmetyków jest woda, musi znaleźć się konserwant. Ale jest kilka konserwantów, których bezwzględnie należy unikać: 

 • parafina
 • inne substancje ropopochodne np. wazelina, olej mineralny
 • SLS i SLES
 • PEG (glikol polietylenowy)
 • formaldehyd i jego pochodne
 • Triclosan
 • Glikole
 • Ftalany

5. Czego skóra noworodka nie lubi? 

 • Przegrzewania - niestety Polacy to naród, który zakłada dzieciom czapki nawet jak jest plus 20 na dworze. Wystarczy, że dmuchnie lekki wiaterek i już trzeba szybko zakładać czapkę, bo jak nie, zapalenie ucha na mur beton! I Tyś jest winna, czapka musi być! 
 • Syntetycznych ubrań - ubrania dziecka muszą być z naturalnych tkanin, najlepiej ekologicznych. A już w ogóle świetnie, kiedy masz używane ubranka dla dzieci. Takie ubranka były już wielokrotnie prane i większość brzydkich substancji już zostało z nich wypłukane. 
 • Prania w syntetycznych proszkach i płynach - to jest podwójny grzech. Raz, że szkodliwe substancje w nich zawarte mają kontakt z delikatną skórą Twojego dziecka. Dwa, że zanieczyszczają wodę. Dlatego wybieraj ekologiczne proszki i płyny do prania.
 • Braku odpowiedniej ochrony - jeśli mamy na dworze mróz, albo ostre słońce musimy chronić skórę dziecka. Zimą sprawa jest prosta, smarujemy tylko buźkę ochronnym kremem i już. Słońce kochamy za witaminę D, ale maleństwo ma mniej melaniny niż dorośli i trzeba ją chronić. 

 


Ekologiczny krem i spray przeciwsłoneczny z bezpiecznym składem. Bezpieczny dla dziecka i raf koralowych. 

 

 • Braku świeżego powietrza - według pewnego badania w Wielkiej Brytanii ¾ dzieci spędza na dworze mniej czasu niż więźniowie. Więźniowie mają obowiązek godzinnego przebywania na świeżym powietrzu. Dzieci takiego obowiązku nie mają i niektóre nie spędzają na dworze nawet 60 minut. Kiedyś po urodzeniu dziecka kobiety nie wychodziły z domu z dzieckiem przez dwa tygodnie. Nawet latem. Dziś wiemy, że to skrajna nadgorliwość. Nie ma przeszkód, żeby chodzić z noworodkiem na spacery po wyjściu ze szpitala. Teoretycznie zimą można wychodzić z Maleństwem na spacer kiedy jest minus 10 stopni, z tym, że pierwszy spacer w chłodniejszych miesiącach trzeba poprzedzić werandowaniem. Zimą wybieramy się na pierwsze spacery na około 15 min i z czasem je wydłużamy.
 • Niektórych gadżetów do wanienki - uważaj na gąbki do mycia, wkłady do wanienki, kaczuszki. Po paru tygodniach ich użytkowania bakterie tworzą w ich czeluściach mini zoo. 

 

W skrócie: kosmetyki dla dzieci powinny być ekologiczne, z krótkim, ale treściwym składem. Liczy się jakość, nie ilość.

A Ty Rodzicu wybrałeś już najlepszy kosmetyk dla Twojego dziecka?

 

Nie jestem lekarzem, farmaceutą, ani nawet amerykańskim naukowcem. Dzielę się moją wiedzą i doświadczeniem wyłącznie informacyjnie.

Ty wiesz co dla Ciebie najlepsze♥

 

R.

 

Źródła:

https://biotechnologia.pl/kosmetologia/skora-dziecka-budowa-wlasciwosci-i-pielegnacja,16413

https://www.gov.pl/web/zdrowie/standardy-opieki-okoloporodowej

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20180001756

https://dziecisawazne.pl/standardy-opieki-okoloporodowej-na-rok-2019-w-pigulce/

https://dziecisawazne.pl/czarna-lista-skladnikow-w-kosmetykach/

https://www.srokao.pl/2016/04/9-skadnikow-ktore-powinnismy-eliminowac.html

https://www.ecocert.com/

http://luskiewnik.strefa.pl/acne/toksyny.htm

https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/spoleczenstwo/1655982,1,wiekszosc-dzieci-spedza-na-dworze-mniej-czasu-niz-wiezniowie.read

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl